«Ми допомагаємо всім, навіть оленям». Rescue Now — евакуація з гарячих точок

«Ми допомагаємо всім, навіть оленям». Rescue Now — евакуація з гарячих точок

Коротко
Волонтер фонду Аліса Губанова — про історію проєкту, про його роботу і ситуацію в Україні
Теги
О проекте
Опубліковано
December 16, 2022
Рішення

Після початку повномасштабної війни Харків та його передмістя опинилися під російським обстрілом. Чекаючи на погіршення ситуації, місцеві жителі спішно покидали будинки. Через великий потік людей на вокзалах стався колапс. Потрапити на потяги та виїхати з міста стало практично неможливо.

Тоді кілька молодих людей (Ігор Ключник, Михайло Чорноморець та Віталій Бандура) почали самостійно вивозити харків'ян. Тоді вони ще не знали один про одного, але, познайомившись, вирішили працювати разом. Так з'явився фонд, який тепер називається Rescue Now. Організація швидко почала зростати, і сьогодні стала одним із найпомітніших гуманітарних проєктів в Україні.

Початок роботи

Спочатку головним пріоритетом була евакуація. Волонтери фонду змогли орендувати автобуси та запустити регулярні маршрути до Дніпра та Полтави. У проєкту запрацювало кілька відділів із різних напрямків виїзду. Оператори кол-центру почали приймати заявки на допомогу та просто консультувати переселенців.

На початку березня у фонд прийшла Аліса Губанова. Насамперед вона займалася SMM, але, працюючи у фонді, швидко доросла до продакт-менеджера.

«Ми одразу зрозуміли, що у Харкові не лише проблема з евакуацією, але є ще й люди, які залишаються у місті. Вони не мають доступу до медикаментів, до продовольства», — згадує Аліса. Тоді автобуси, які відвозили людей у Дніпро та Полтаву, по дорозі назад почали привозити до Харкова продукти, медикаменти, речі.

Таким чином, у Rescue Now з'явився склад гуманітарної допомоги. Щоб пакувати та розподіляти її за адресами, знадобилося більше волонтерів.

Алиса Губанова
Алиса Губанова

«Якщо спочатку ми мали лише колл-центр і відділ евакуації, то потім з'явився «Відділ гуманітарної допомоги» і хаб у Харкові, який займався розподілом гуманітарки та обробкою запитів — каже Аліса. У фонд почали приходити нові люди. Багато хто хотів допомагати, а в нас постійно бракувало рук».

Напрями допомоги

Налагодивши процес евакуації та доставки допомоги, Rescue Now запустили програму з патронажу. Волонтери почали самостійно шукати літніх та самотніх людей, щоб підтримувати їх у непростій ситуації. Наразі під патронажем фонду знаходиться близько 600 осіб. Їм постійно роблять «дзвінки турботи», запитують, як вони почуваються, чи все добре, що потрібно. Підопічні приносять речі, допомагають з різними потребами. Будь-хто може стати патроном і сам вибрати бабусю чи дідуся для адресної допомоги. Для цього потрібно оформити передплату.

Фото: Rescue NOW
Фото: Rescue NOW

Пріоритети фонду змінюються залежно від ситуації на місці. Після того, як у Харкові вирішилося транспортне питання, волонтери припинили евакуацію. Тепер Rescue Now вивозять із міста лише маломобільних громадян, яким потрібні спеціальні транспорт та засоби. Усі інші сили з евакуації кинуті на Донбас. Там фонд працює за перевіреною схемою. Людей вивозять із гарячих точок у безпечні регіони, а зворотними рейсами доставляють допомогу.

«Після звільнення Харківської області ми почали працювати ще й у цьому напрямі. Для цього ми запустили [збір на мільйон] на потреби деокупованих територій. Гроші підуть на допомогу жителям регіону, зокрема на купівлю генераторів, пауербенків. Все це необхідно для зимівлі, доки ситуація на цих територіях не налагодиться», — каже Аліса.

Більшість заявок на допомогу Rescue Now отримує через кол-центр. Будь-хто може зателефонувати на гарячу лінію фонду та попросити підтримки. Оператори мають скрипти та шаблони для різного виду консультацій. Після обробки заявок їх розподіляють по відділах.

«У нас усередині фонду немає правила про те, що ми не допомагаємо комусь. Ми допомагали всім, кому вона потрібна. Тобто у нас немає якоїсь категоризації. Це і сім'ї, і самотні люди, і люди похилого віку. Абсолютно всі. Нещодавно навіть хлопці евакуювали двох оленів», - сміється Аліса.

Скільком людям допоміг фонд

Станом на кінець листопада, Rescue Now евакуювали вже 18 407 осіб, знайшли житло для 620 і вивезли 733 тяжкохворих осіб.

Кол-центр проекту прийняв понад 118 тис. дзвінків, волонтери доставили 577 тонн гуманітарної допомоги та передали її майже 74 тис. особам.

image

Хто працює в Rescue Now

На самому піку у фонді працювало приблизно 250 волонтерів. Нині їх близько 120. У проєкті беруть участь люди різних професій — від бізнесменів та акторів до вантажників та маркетологів. Одні поєднують волонтерство та основну роботу, інші повністю присвятили себе фонду.

«У нас вийшов такий супер коктейль із дуже ініціативних та різноманітних людей, — пояснює Аліса. За рахунок цього фонд добре розвивається та зростає. У нашому колективі дуже заохочується ініціатива. Тобто умовно кажучи, якщо у нас хтось хоче запустити якийсь новий напрямок і йому потрібна для цього команда, то він завжди може зібрати свою проектну групу всередині фонду та почати діяти. У нас це найчастіша практика».

Фото: Rescue NOW
Фото: Rescue NOW

Також Rescue Now має проект, який називається [ інкубатор волонтерів ]. Це програма з надання допомоги. Стажери дізнаються як створювати соціальні проєкти, розвивають професійні навички та працюють під керівництвом менторів. Навчання проходить за шістьма спеціальностями: HR, маркетинг, евакуація, комунікація, фінанси та фандрайзинг. Випускники програми отримують сертифікат, а деякі й можливість працювати у фонді.

На перший потік інкубатора прийшли 24 особи, до фіналу дісталися 16. Ще один спосіб приєднатися до Rescue Now — написати проекту в соцмережах, розповісти про свій досвід, навички та пояснити свою мотивацію.

«Ми постійно шукаємо людей у команду з різною компетенцією. Деякі відділи навіть без компетенції. Взяти, наприклад, відділ евакуації. Що там потрібне? Відповідальність, комунікабельність, дотримання дедлайнів. Усьому решті навчать», — каже Аліса. Якщо люди хочуть допомогти своїми силами та своїм часом, вони можуть робити це дистанційно з будь-якої точки світу».

Багато волонтерів Rescue Now працюють віддалено. Хтось із різних міст України, хтось із-за кордону. На місцях залишаються лише люди у Харкові, де розташований гуманітарний хаб фонду.

Потреби Rescue Now

Сьогодні фонду Rescue Now особливо потрібна підтримка за трьома напрямками:

Люди, готові допомагати. Найчастіше вакансії є в кол-центрі, оскільки це одна з найскладніших ділянок роботи. Заявок на допомогу приходить багато, тому, як каже Аліса, оператори швидко виснажуються. Працювати на цій позиції можна віддалено.

Автобуси. Проєкт уже має свій транспорт, але його ніколи не буває багато. Чим більше автобусів отримають волонтери, тим більше людей вони вивезуть із прифронтових територій.

Фінансова допомога. Аліса зізнається, що це, мабуть, найголовніша потреба сьогодні.

«Нам, як і багатьом іншим проектам, найважливіша фінансова допомога. Особливо чудово, що люди взяли участь у нашому зборі на мільйон, який ми проводили на користь деокупованих територій у Харківській області», – уточнює співрозмовниця. Ми маємо дуже прозору звітність, маємо свій фінансовий і юридичний відділ. Аудит проводять зовнішні компанії, вони ж стежать за всією документацією».

Одне з основних завдань, які сьогодні доводиться вирішувати волонтерам, — це розселення людей. Часто жителі особливо небезпечних територій відмовляються їхати просто тому, що нікуди.

Фото: Rescue NOW
Фото: Rescue NOW

«Наприклад, коли на Донбасі оголосили обов'язкову евакуацію, то людей переселили до шкіл, перероблених під гуртожитки дитячих садків і так далі. Хтось поїхав туди, потім розповів своїм друзям та родичам про умови життя та наступні люди вже їхати не хочуть», — каже Аліса.

Проблему з розселенням посилює зима, багато регіонів залишаться без опалення, багатьом людям фактично нема де жити. Особливо тяжка ситуація на деокупованих територіях. Там складно купити якісь товари, не можна навіть розтопити вдома піч, бо все зруйновано. Поки що цю проблему можна вирішити лише підтримуючи людей гуманітарною допомогою. Особливо потрібні генератори та пауербанки, щоб люди якось протрималися наступні три місяці. На цю мету і був направлений Rescue Now збір на мільйон.

«Я навчилася досягати результату»

Кажучи про свій досвід роботи в Rescue Now, Аліса уточнює, що фонд навчив її багато чому за дуже короткий термін. Проєкт постійно проводить тренінги, залучає менторів, відточує комунікацію всередині команди. Той, хто готовий повністю поринути у роботу, фактично отримує нову професію. Водночас участь у благодійній роботі це не лише про скіли, а й про особисті якості.

«Робота в Rescue Now, та й війна загалом, навчили мене тому, що дії мають призводити до результату. Простіше кажучи, я навчилася доводити справи до кінця. Думаю не лише я, а й багато українців. Якщо дієш у класній команді, яка тебе підтримує та допомагає, то результат приходить набагато швидше, і ти бачиш цей результат», - вважає Аліса.